top of page

Zwichnięcie barku - badanie i leczenie

Zwichnięcie barku to bolesna i uciążliwa kontuzja, która może znacząco ograniczyć codzienną aktywność. W Klinice Fizjoterapii dr Kuligowski we Wrocławiu oferujemy kompleksowe badanie i leczenie, rehabilitację zwichnięć barku, aby pomóc naszym pacjentom szybko wrócić do pełnej sprawności.


Przyczyny i Objawy Zwichnięcia Barku


Zwichnięcie barku najczęściej występuje na skutek urazów, takich jak upadki na wyciągniętą rękę, bezpośrednie uderzenia w bark lub gwałtowne ruchy ramienia.


Zwichnięcia barku można podzielić na kilka typów w zależności od kierunku, w którym głowa kości ramiennej przemieszcza się z panewki łopatki:


1. Przednie Zwichnięcie: Najczęstsze, stanowi około 95% przypadków. Występuje, gdy głowa kości ramiennej przemieszcza się do przodu i w dół od panewki.

2. Tylne Zwichnięcie: Rzadkie, stanowi około 2-4% przypadków. Głowa kości ramiennej przemieszcza się do tyłu od panewki.

3. Dolne Zwichnięcie: Bardzo rzadkie, głowa kości ramiennej przemieszcza się w dół pod panewkę.


Każdy z tych typów może być wynikiem różnych mechanizmów urazu i wymaga specyficznego podejścia diagnostycznego oraz terapeutycznego


Zwichnięcie barku najczęściej wynika z urazów sportowych, upadków lub gwałtownych ruchów. Do najczęstszych przyczyn zalicza się upadki na wyciągniętą rękę, kolizje w sportach kontaktowych oraz przeciążenia związane z powtarzalnymi ruchami. Objawy obejmują:


• Silny ból w okolicy stawu barkowego

• Ograniczenie ruchomości ramienia

• Obrzęk i zasinienie

• Deformacja stawu barkowego

• Uczucie niestabilności w stawie


Profesjonalna Diagnostyka i Leczenie


W Klinice Fizjoterapii dr Kuligowski stosujemy najnowsze metody diagnostyczne zwichnięcia barku, aby dokładnie ocenić stopień uszkodzenia i zaplanować badanie i leczenie. Nasze podejście obejmuje:


1. Szczegółowy wywiad medyczny – aby zrozumieć historię urazu i objawy, jakie towarzyszą pacjentowi.

2. Badanie fizykalne – ocena ruchomości stawu, siły mięśniowej, bolesności i ewentualnych ograniczeń funkcjonalnych.

3. Badania obrazowe – takie jak rentgen, ultrasonografia czy rezonans magnetyczny, w celu wykluczenia poważniejszych uszkodzeń i oceny stanu struktur wewnątrzstawowych.

4. Badania pomiarowe - w naszej placówce stosujemy najnowsze metody pomiarowe: dynamometryczne i stabilograficzne celem oceny asymetrii zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej, co pozwala na określenie stopnia ryzyka powtórnego urazu i jest niezbędne do planowania dalszych etapów leczenia czy powrotu do sportu.


Indywidualnie Dopasowana Rehabilitacja


Każdy przypadek zwichnięcia barku jest inny, dlatego w naszej klinice tworzymy indywidualnie dopasowane programy rehabilitacyjne. Zwichnięcie barku - leczenie. Oferujemy:


Terapia manualna – techniki mobilizacyjne i manipulacyjne stawu barkowego mające na celu przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu.

Ćwiczenia wzmacniające – programy ćwiczeń mające na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących staw barkowy oraz poprawę koordynacji mięśniowej, kontroli nerwowo-mięśniowej czy propriocepcji.

Elektroterapia – zastosowanie prądów leczniczych w celu zmniejszenia bólu, redukcji obrzęku i przyspieszenia procesów regeneracyjnych.

Kinesiotaping – metoda wspomagająca proces leczenia poprzez stabilizację stawu oraz normalizację napięcia mięśniowego.


Doświadczeni Specjaliści


Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu urazów barku. Nasze podejście opiera się na najnowszych badaniach naukowych oraz indywidualnym podejściu do każdego pacjenta.


Kontakt i Rejestracja


Jeżeli doświadczasz bólu związanego z przebytym zwichnięciem barku, nie zwlekaj. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację. Klinika Fizjoterapii dr Kuligowski we Wrocławiu jest gotowa, aby pomóc Ci wrócić do pełnej sprawności.


Adres: ul. Słowiańska 29b; 50-234 Wrocław

Telefon: +48 509 89 69 69


Odwiedź naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i zarezerwować wizytę: www.klinika-fizjoterapii.pl


Zaufaj profesjonalistom w Klinice Fizjoterapii dr Kuligowski we Wrocławiu i wróć do zdrowia szybciej!zwichnięcie barku
staw ramienno-łopatkowy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page