top of page

Turf Toe - definicja, leczenie

Turf toe, definicja i leczenie - znane również jako kontuzja stawu śródstopno-paliczkowego palucha (MTP), jest rodzajem urazu wynikającym z nadmiernego przeprostu palucha. Stan ten jest często obserwowany u sportowców uczestniczących w dyscyplinach, które wymagają gwałtownych startów, zatrzymań i skrętów, zwłaszcza na sztucznych nawierzchniach, takich jak sztuczna trawa.


Etiologia: Uraz powstaje, gdy siła działająca na paluch w pozycji plantarnej (skierowanej w dół) prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia i uszkodzenia struktur stawowych na grzbietowej (wierzchniej) stronie stawu śródstopno-paliczkowego. Może dojść do uszkodzenia więzadeł, torebki stawowej, a nawet kości.


Objawy kliniczne: Pacjenci z turf toe zgłaszają ból i obrzęk w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha, a także ograniczenie zakresu ruchu, zwłaszcza w przeproście. Ból może nasilać się przy próbach "odpychania" (wybicia) się paluchem podczas chodzenia lub biegania.


Diagnostyka: Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym, uwzględniającym ocenę bólu, obrzęku, zakresu ruchu i stabilności stawu. Badania obrazowe, takie jak rentgen, mogą być użyteczne w celu wykluczenia złamań. W bardziej skomplikowanych przypadkach może być zalecane wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) lub USG do oceny stopnia uszkodzenia tkanek miękkich. Kontuzje klasyfikowane są od stopnia 1 do 3 w zależności od rozległości uszkodzenia kompleksu torebkowo-więzadłowego.


Leczenie: Leczenie turf toe zazwyczaj jest zachowawcze (fizjtoerapia) i obejmuje odpoczynek, unieruchomienie palucha w ortezie ograniczającej ruchy wyprostne, stosowanie lodu oraz elewację kończyny w celu zmniejszenia obrzęku. W przypadkach bardziej zaawansowanych lub nie reagujących na leczenie zachowawcze, może być konieczna interwencja chirurgiczna w celu naprawy uszkodzonych struktur stawowych. Sprawdź jakie leczenie bólu palucha turf toe możemy zaproponować Ci w Klinice Fizjoterapii dr Kuligowski we Wrocławiu.


Przydatne źródła:

  • Stoller D, Tirman P, Bredella M et al. "Diagnostic Imaging". AMIRSYS. ISBN:0721629202.

  • Allen LR, Flemming D, Sanders TG. "Turf toe: ligamentous injury of the first metatarsophalangeal joint". Mil Med. 2005;169(11)

  • Hallinan J, Statum S, Huang B et al. "High-Resolution MRI of the First Metatarsophalangeal Joint: Gross Anatomy and Injury Characterization". Radiographics. 2020;40(4):1107-24.

anatomia stopa MTP
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


התגובות הושבתו לפוסט הזה.
bottom of page