Przewlekła niestabilność boczna stawu skokowego

Opis:

Najczęściej uszkadzanym więzadłem jest więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL),a drugim co do częstości jest więzadło CLF. Chroniczna niestabilność może być wynikiem niepełnego wyleczenia, często związana z innymi patologiami stawu skokowego, takimi jak zmiany kostno-chrzęstne kości skokowej lub złamania wyrostka skokowego.

Prezentacja:

Pacjenci narzekają na utrzymującą się niestabilność z licznymi epizodami inwersji, która może nasilać się w przypadku drobnych zdarzeń, np. nadepnięcia na kamyczek lub po prostu chodzenia po nierównym podłożu.

Badanie:

Porównanie ze stroną przeciwną oraz badania wysiłkowe, które ujawniają zwiększone przesunięcie lub podwichnięcie kości skokowej.

Leczenie:

Podstawowym leczeniem w przypadku niestabilności stawu skokowego jest leczenie niechirurgiczne. Początkowe postępowanie skupia się na kontrolowaniu bólu i obrzęku. Doskonałe wyniki daje wczesna rehabilitacja funkcjonalna oraz odpowiednia fizjoterapia. Pacjenci pracują nad treningiem wzmacniającym, zakresem ruchu, równowagą i propriocepcją. Jeśli występuje subtelny ubytek w stopie i przyczynia się do jakichś inwersji, może być konieczne założenie ortezy. Niepowodzenie niechirurgicznego leczenia jest z trwającą niestabilnością jest wskazaniem do odbudowy więzadła bocznego.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opis: Zapalenie ścięgien jest zgrubieniem i stanem zapalnym tkanki okołościęgnowej, wiąże się z ostrym bólem.Przewlekłe zapalenie ścięgna bez cech zapalnych to stan zwyrodnieniowy w obrębie substancji

Opis: Najczęściej spotykane u sportowców, szczególnie u mężczyzn po 30 roku życia, zazwyczaj występuje w strefie około 6 cm powyżej przyczepu piętowego, który jest uważany za najmniej unaczynioną okol