top of page

Zespół trzaskającego biodra

Snapping Hip Syndrome. Klinika Fizjoterapii dr Kuligowski we Wrocławiu


Czy kiedykolwiek doświadczyłeś niespodziewanego “trzasku” lub “kliknięcia” w obrębie biodra podczas chodzenia, biegania, czy wykonywania innych czynności? Jeśli tak, możliwe, że spotkałeś się z zespołem trzaskającego biodra, znanym także jako Snapping Hip Syndrome (SHS). To stosunkowo częsta dolegliwość, która może dotknąć osoby w różnym wieku, szczególnie aktywnych sportowców. W Klinice Fizjoterapii dr Kuligowskiego we Wrocławiu specjalizujemy się w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia, oferując pacjentom najnowsze metody terapii.


Definicja Snapping Hip Syndrome


Snapping Hip Syndrome (SHS) charakteryzuje się dźwiękiem “trzasku” lub “kliknięcia” występującym w biodrze, który jest zazwyczaj związany z odczuwalnymi dolegliwościami bólowymi lub bez nich. Może to być wynik przemieszczania się mięśnia, ścięgna lub innego elementu tkanki miękkiej nad kością. Nie jest to samo schorzenie co dysplazja czy zapalenie stawów, lecz często współistnieje z innymi problemami stawowymi.


Podział SHS


Zespół trzaskającego biodra dzieli się na trzy główne typy, w zależności od lokalizacji i przyczyny trzasku:


1. Wewnętrzny Zespół Trzaskającego Biodra (Stawowy) - ISHS


Jest to forma SHS, gdzie trzask jest spowodowany przez uwięźnięcie fragmentu chrząstki lub kości (np. wolnego ciała) w stawie biodrowym. Objawy mogą nasilać się podczas ruchów wymagających zginania stawu, takich jak podnoszenie ciężarów czy wstawanie z pozycji siedzącej.


2. Wewnętrzny Zespół Trzaskającego Biodra (pozastawowy - powodowany przez Mięsień Iliopsoas) - ISHS


W tej wersji SHS, trzask jest wynikiem przesuwania się ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego (iliopsoas) nad krętarzem mniejszym. Jest to częsta dolegliwość u tancerzy, gimnastyków i sportowców uprawiających sporty siłowe.


3. Zewnętrzny Zespół Trzaskającego Biodra (powodowany przez Mięsień Tensor Fasciae Latae)


Tutaj, trzaskający dźwięk pochodzi od przesuwania się ścięgna mięśnia napinacza powięzi szerokiej (TFL) nad krętarzem większym. Ta forma jest częściej obserwowana u biegaczy i rowerzystów.


Epidemiologia SHS


Zespół trzaskającego biodra jest dość powszechny w populacji, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie. Szacuje się, że dotyczy on różnych grup wiekowych, ale najczęściej występuje w wieku od 15 do 40 lat. Nie ma wyraźnych różnic między płciami, choć niektóre formy mogą być częstsze u kobiet, jak wewnętrzny SHS związany z mięśniem iliopsoas, popularny wśród tancerek.


Leczenie Snapping Hip Syndrome


Podstawą leczenia SHS jest właściwie zdiagnozowanie przyczyny trzasku. W Klinice Fizjoterapii dr Kuligowskiego stosujemy różnorodne metody diagnostyczne, w tym badanie fizykalne, ultrasonografię , aby dokładnie zidentyfikować źródło problemu.


Leczenie zależy od rodzaju SHS i może obejmować:


Ćwiczenia rehabilitacyjne: Specjalistyczne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni i poprawę zakresu ruchu.

Fizjoterapia: Stosowanie technik manualnych, takich jak mobilizacja tkanki miękkiej, może pomóc złagodzić objawy.

Modyfikacje aktywności: Ograniczenie lub zmiana rodzaju aktywności fizycznej, która wywołuje objawy.

Zabiegi chirurgiczne: W przypadkach cięższych, interwencje takie jak zastrzyki kortykosteroidowe lub nawet interwencje chirurgiczne mogą być rozważane.

Pomiary dynamometryczne i stabilograficzne: Określenie ewentualnych deficytów w odniesieniu do siły mięśniowej, zakresu ruchomości stawów, balansu, dystrybucji obciążeń, asymetrii długości kończyn dolnych, jakości ruchu.


W Klinice Fizjoterapii dr Kuligowskiego, z naszym doświadczonym zespołem fizjoterapeutów, oferujemy kompleksową opiekę nad pacjentami z SHS. Dzięki indywidualnie dopasowanym planom leczenia, skupiamy się na przyczynie problemu, nie tylko na łagodzeniu objawów.


Jeśli doświadczasz objawów zespołu trzaskającego biodra, nie czekaj. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację. Nasz telefon to 509896969, a więcej informacji znajdziesz na stronie www.klinika-fizjoterapii.pl. Nie pozwól, aby ból i dyskomfort ograniczały Twoją codzienną aktywność. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności.


Podsumowanie


Zespół trzaskającego biodra, choć często niegroźny, może powodować ból i ograniczać funkcjonalność. Rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zachowania aktywności życiowej i sportowej. W Klinice Fizjoterapii dr Kuligowskiego, wykorzystując najnowsze techniki diagnostyczne i terapeutyczne, jesteśmy gotowi pomóc Ci pokonać tę dolegliwość. Zapraszamy do naszej placówki we Wrocławiu, gdzie zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów są naszym priorytetem.


1. Lewis CL, Sahrmann SA. Acetabular Labral Tears. Phys Ther. 2006;86(1):110-121.

2. Deslandes M, Guillin R, Cardinal E, Hobden R, Bureau NJ. The snapping iliopsoas tendon: new mechanisms using dynamic sonography. Am J Roentgenol. 2008;190(2):576-581. doi:10.2214/AJR.07.2023

3. Byrd JWT. External Snapping Hip: Treatment by Z-Plasty. Am J Sports Med. 2005;33(3):395-401. doi:10.1177/0363546504269552

4. Jacobson T, Allen WC. Surgical correction of the snapping iliopsoas tendon. Am J Sports Med. 1990;18(5):470-474. doi:10.1177/036354659001800504

5. Winston P, Awan R, Cassidy JD, Bleakney RR. Clinical examination and ultrasound of self-reported snapping hip syndrome in elite ballet dancers. Am J Sports Med. 2007;35(1):118-126. doi:10.1177/0363546506293708

6. Ilizaliturri VM Jr, Chaidez PA, Villegas P, Briseño A, Camacho-Galindo J. Internal snapping hip syndrome: treatment by endoscopic release of the iliopsoas tendon. Arthroscopy. 2005;21(11):1375-1380. doi:10.1016/j.arthro.2005.08.013


biodro
zespół biodra trzaskającego

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Text neck

Comments


bottom of page