top of page

Urazy spowodowane przeciążeniem

Zaktualizowano: 14 lut 2023

Stanowią ponad 50% urazów obserwowanych w praktyce medycyny sportowej.


Urazy spowodowane przeciążeniem

Ogólne koncepcje przeciążenia:

Traktując ją jako funkcję trzeciej zasady dynamiki Newton’a, kontuzję sportową można opisać jako wynikającą z równych i przeciwnych reakcji, które prowadzą z kolei do makro- lub mikrourazów.

  • Makrouraz: Równe i przeciwne siły przekraczają wytrzymałość określonej struktury anatomicznej, więc struktura zawodzi.

  • Mikrouraz: Mikroskopowy uraz podprogowy spowodowany powtarzającą się aktywnością; może kumulować się w czasie i powodować stan zapalny; charakteryzuje się bólem i dysfunkcją.


Predyspozycja:

Ważne są czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które upodatniają sportowca na nadużywania kontuzji.

  • wewnętrzne: nieprawidłowe ustawienie kończyn, zaburzenia równowagi mięśniowej i inne czynniki anatomiczne,

  • zewnętrzne: błędy podczas treningu, zła technika, nieprawidłowe powierzchnie i sprzęt, złe warunki otoczenia.


Procesy zwyrodnieniowe:

Mogą wpływać na obrażenia urazowe, ale częściej mają wpływ na urazy wynikające z nadmiernego używania; normalne procesy zwyrodnieniowe zachodzą w wielu tkankach mięśniowo-szkieletowych wraz z wiekiem; mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych urazów, takich jak problemy ze stożkiem rotatorów i ścięgnami Achillesa.


Klasyfikacja generalna:

Urazy wynikające z przeciążenia/nadużycia klasyfikowane są według czterech etapów:

  • Etap 1: Ból tylko po aktywności.

  • Etap 2: Ból podczas aktywności, nie ogranicza wydajności.

  • Etap 3: Ból podczas aktywności, ogranicza wydajność.

  • Etap 4: Przewlekły, nieustający ból, nawet podczas spoczynku.


Kości

Nadmierny uraz kości może być złamaniem przeciążeniowym lub martwicą jałową.


Klasyfikacja:

  • Złamanie przeciążeniowe: Najczęściej występuje w kończynie dolnej, ale można się z nim spotkać również w obrębie kręgosłupa i kończyny górnej, gdy jest poddawana obciążeniom (np. podczas gimnastyki, treningu siłowego).

  • Martwica jałowa: U sportowców niedojrzałych szkieletowo (okres dojrzewania) siły trakcyjne mogą wpływać na apofizę i uszkodzenie ukrwienia. Wydają się wynikać z powtarzającego się przeciążenia przy ścięgnistym przyczepie do centrum wzrostu kości, po którym następuje reaktywne tworzenie kości; najczęściej jest to choroba Osgooda-Schlatter’a (jałowa martwica guzowatości piszczeli).


Stawy

Nadmierne urazy stawów prawie zawsze wynikają z czynników mechanicznych. Chociaż mogą powodować stan, który można nazwać zapaleniem stawów, bardziej uzasadnione może być myślenie sportowców o tym, jak o zapaleniu błony maziowej. Może być ono uogólnione, z obrzękiem, ciepłem, bólem i czasami zaczerwienieniem.


Więzadło

Istnieje kilka przykładów częstych urazów więzadeł spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Teoretycznie mogą wystąpić, gdy więzadło jest poddawane wielokrotnemu naprężeniu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Testy specjalistyczne odc. L

Ból pochodzenia nerwowego: SLR – Straight leg raise test (unoszenie wyprostowanej nogi): Wywołuje objaw Laseque. Test neurodynamiczny, który – jeśli wynik jest dodatni - wskazuje na podrażnienie nerwu

Comments


bottom of page