Uszkodzenie mięśnia piersiowego większego

Zaktualizowano: 11 mar

Łza ścięgna mięśnia piersiowego większego; najczęściej odizolowana od głowy mostka; zazwyczaj dystalny uraz występujący jako zerwanie ścięgna lub zerwanie w miejscu połączenia mięśniowo-ścięgnistego; może wystąpić jako proksymalny uraz brzucha mięśnia.

Mechanizm urazu:

Dystalne urazy są związane z forsownymi ćwiczeniami takimi jak piłka nożna, zapasy, podnoszenie ciężarów (podczas ekscentrycznej fazy podnoszenia ciężarów na ławeczce). Proksymalne urazy brzucha mięśnia są zazwyczaj rezultatem bezpośredniego urazu.

Prezentacja:

Pacjent może pamiętać specyficzny incydent i zgłaszać uczucie łzawienia i trzasku, skarży się na ból w klatce piersiowej, w okolicy pachy i ramieniu, związany z osłabieniem i bolesnym ograniczeniem ruchu.

Badanie fizykalne:

Obecność ostrego obrzęku i wybroczyn na przedniej ścianie klatki piersiowej i ramieniu (w urazie dystalnym), widoczna słabość przy opornym przywodzeniu i rotacji wewnętrznej. Dystalne urazy często objawiają się wyczuwalnymi defektami pod pachą i zauważalną asymetrią w porównaniu ze stroną przeciwną.